Zaleganie wody w organizmie

Powoli zaczyna robić się cieplej, nadchodzi wiosna. A co za tym idzie – odkrywamy nasze nogi, ramiona czy brzuch. Każdy z nas chce wyglądać jak najlepiej. Problemem, który “spędza sen z powiek” wielu osobom jest zatrzymywanie wody w organizmie. Po wakacjach na all inclusive możemy zobaczyć kilka kilogramów na plusie, jednak nie wszystko to tłuszcz. Jest to również treść pokarmowa czy właśnie zatrzymana woda.  Ten proces może się pojawiać przez zbyt małą aktywność fizyczną lub “zastygnięcie” w jednej pozycji przez jakiś czas (na przykład długa podróż samolotem czy samochodem), zbyt dużą ilość kalorii, zbyt dużą podaż przetworzonych produktów, które są bogate w sól oraz zbyt małą ilość płynów. Przyjęło się, że należy pić co najmniej 2-3 litry wody dziennie.

Ten proces polega na ucieczce nadmiernej wody z naczyń krwionośnych, która następnie gromadzi się w tkankach w naszym organizmie. Objawia się obrzękami – czyli na przykład spuchniętą twarzą, problemem ze zdjęciem lub założeniem pierścionków czy odznaczaniem się ubrań na ciele, które robią się ciaśniejsze.

Walka z zatrzymywaniem wody

Jak sobie z tym problemem poradzić? Oto kilka rad, które pomogą w walce z zatrzymywaniem wody w organizmie:

  1. RUSZAJ SIĘ!

Aktywność fizyczna to antidotum na wszystkie dolegliwości. Działa zbawiennie na nasz organizm. Tutaj również może pomóc nam w walce z zatrzymaną wodą.  Pozwala na pozbycie się nadmiaru toksyn poprzez pot.  Należy pamiętać, że podczas treningu również trzeba nawadniać organizm dostarczając odpowiednią ilość płynów. Poza tym – aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i poprawia nam humor.

  1. PIJ!

Paradoksalnie – brak wody może powodować jej zatrzymywanie się. Brak wystarczającej jej ilości w organizmie powoduje pewnego rodzaju stres dla organizmu i zaczyna ją gromadzić.  Warto mieć pod ręką butelkę wody, aby zawsze była na widoku i przypominała nam o konieczności jej picia. W taki sposób łatwo wyrobić sobie nawyk i spożywać ją regularnie.

  1. Ogranicz wysoko przetworzone produkty

Warto zredukować ilość soli do minimum, ponieważ to ona “wiąże” wodę.  Aby nadać smak potrawom można na przykład zastąpić ją różnymi ziołami. Przy okazji też odkryć nowe smaki i połączenia. Wysoko przetworzone produkty typu fast food, konserwy czy gotowe sosy mają bardzo dużą ilość sodu.

  1. Spożywaj dużo owoców i warzyw

Zarówno owoce jak i warzywa są świetnym źródłem witamin, antyoksydantów oraz minerałów. Warto dodać, że mają w sobie dużo wody, która dodatkowo nawadnia nasz organizm. Poprzez występujący w nich błonnik – ułatwiają procesy trawienne “przesuwając” treść pokarmową oraz wspomagają nasz układ pokarmowy. W zbilansowanej diecie powinno znajdować się co najmniej 400 gramów owoców lub warzyw.

  1. Wysypiaj się

Wszędzie mówi się o tym, że powinno się spać co najmniej 7-8 godzin dziennie. I nie bez przyczyny! Sen jest bardzo ważny – nie tylko do regeneracji, ale również ma ogromny wpływ na sylwetkę. Wpływa on również na równowagę wodną i może powodować zatrzymywanie się wody w tkankach. Zbyt mała ilość snu może powodować przemęczenie czy wzrost poziomu kortyzolu, który jest hormonem stresu. Jak wiadomo – stres wpływa negatywnie na cały organizm.

Dajmy sobie czas i zastosujmy się do wyżej wymienionych wskazówek, a na pewno zauważymy rezultaty!

*grafika, https://pixabay.com/pl/photos/butelka-woda-mineralna-butelka-wody-2032980/