Słodycze a dieta

Dieta to nic innego jak nasz sposób odżywiania. Prawidłowe, racjonalne żywienie powinno opierać się na dostarczaniu odpowiedniej ilości makroskładników oraz mikroskładników. Nie można też zapominać o wodzie, która jest niesamowicie ważna dla całego naszego organizmu. Przyjęło się, że 2-3 litry dziennie to minimum, które powinniśmy przyjmować. Jednak wszystko jednak zależy od ilości aktywności fizycznej, wieku oraz innych.

Wiele osób ma problem z przestrzeganiem zasad diety, spożywania zbyt dużej ilości kalorii właśnie przez słodycze. Nasz organizm od małego jest przyzwyczajony do słodkiego smaku i często traktuje go jako nagroda. Warto dodać, że sam słodki smak (węglowodany) nie uzależnia tak jak połączenie węglowodanów z tłuszczem. Świetnym przykładem jest zwykły, biały cukier. Nikt z nas nie miałby ochoty jeść tego produktu prostu z cukierniczki, jednak zjedzenie 100 gramowej czekolady nie jest już problemem.

Jak ograniczyć słodycze?

Oto 5 rad, które pozwolą Ci wyeliminować lub zredukować ilość spożywanych słodyczy:

 

  1. Zajmij się czymś – często sięgamy po słodycze po prostu z nudów. Nasze myśli muszaą być czymś zajęte, aby nie skupiać się na jedzeniu. Aktywność fizyczna jest świetną propozycją, gdyż idąc na spacer czy trening nie myślimy o tym. Poza tym często wracając z męczącego treningu szkoda nam naszego wysiłku i spalonych kalorii aby od razu uzupełnić deficyt słodyczami i spowodować nadwyżkę kalorii.

 

  1. Nie chomikuj – kupując słodycze na zapas jest o wiele większe prawdopodobieństwo, że w okresie kryzysu szybko po nie sięgniesz. Nie mając ich w domu zdecydowanie łatwiej jest trzymać dietę. Wątpie, że będzie Ci się chciało iść do sklepu po chwilową zachciankę. A nawet jeśli- zrobisz spacer i się dotlenisz 😉

 

  1. Małe kroki – nie rezygnuj od razu z wszystkiego, ponieważ bardzo szybko możesz się zniechęcić. Zrezygnuj z podejścia “wszystko albo nic”. Wyobraź sobie, że wcześniej spożywałeś/spożywałaś na przykład tabliczkę czekolady dziennie, a nagle ucinasz wszystko do zera. Nie ma to większego sensu, gdyż organizm będzie się bardzo szybko domagał słodyczy i będzie się buntował. Warto wprowadzać małe zmiany. Na początku pozwolić sobie na małego batonika czy pasek czekolady 2-3 razy w tygodniu, a następie całkowicie, stopniowo wyeliminować słodycze.

 

  1. Wsparcie – bardzo istotne jest w tej kwestii wsparcie oraz zrozumienie. Nie daj się sprowokować twoim koleżankom z pracy kiedy negują twoje podejście. Poproś partnera czy rodzinę, aby po prostu nie kupowali niepotrzebnych słodyczy i razem z Tobą zwalczyli ten “nałóg”.

 

  1. Zdrowe zamienniki – w internecie istnieje wiele przepisów na zdrowe, pełnowartościowe dania, które przypominają słodycze. Znajdziemy przepisy na zdrowe ciasteczka owsiane czy budynie z kaszy jaglanej. Dzięki temu również odkrywamy nowe smaki i kombinujemy w kuchni. Do dzieła!

 

 

Słodycze często są naszą chwilową zachcianką lub nagrodą. Warto pomyśleć jakie zamienniki można wyczarować w kuchni i zaskoczyć rodzinę bądź znajomych. Przepisów jest bardzo dużo i z pewnością każdy z was znajdzie coś dla siebie. Oprócz słodkiego smaku dostarczą nam one więcej błonnika i mikroelementów, jednak należy uważać gdyż kaloryczność może być podobna!

Mam nadzieję, że te rady pomogą Wam w walce ze słodyczami! Powodzenia!

 

*grafika, https://pixabay.com/pl/photos/obfito%C5%9B%C4%87-pieczony-piekarnia-chleb-1868573/