Trening o nazwie “tabata” na przestrzeni ostatnich lat stał się bardzo popularny. Dlaczego tak się stało? Jakie ma zalety i na czym polega? Tego dowiecie się w tym artykule!

Czym jest tabata?

Ta metoda została opracowana już w 1996 roku przez dr Izumi Tabatę i jest wykorzystywana aż do dnia dzisiejszego.  Jest to stosunkowo krótki program ćwiczeń, który podnosi nasze tętno i podkręca metabolizm. Jego celem jest osiągnięcie maksymalnego lub submaksymalnego siłku. Jest to trening inwerwałowy – podczas niego przeplatamy wysiłek o wysokiej intensywności z wyniłkiem o mniejszej intensywności.Tabata zaliczana jest do HIIT (high intensity interval training) co powinno oznaczać, że nasze tętno może oscylować nawet w granicach 90 %/ 100 %  maksymalnego poboru tlenu. Taki stan możemy otrzymać poprzez połączenie wymagających ćwiczeń, które angażują całe ciało z niewystarczającym okresem odpoczynku. Nasze ciało nie jest w stanie przez to się całkowicie zregenerować. Taki trening dość mocno wpływa na nasz układ nerwowy, więc najlepiej wykonywać go 2-3 razy w tygodniu.

Przykładowy plan treningu tabata

  1. Burpees – 20 sekund pracy/ 10 sekund odpoczynku
  2. Przysiad z wyskokiem – 20 sekund pracy/ 10 sekund odpoczynku
  3. Pajacyki – 20 sekund pracy/ 10 sekund odpoczynku
  4. Mountain climbers – 20 sekund pracy/ 10 sekund odpoczynku

Cały zestaw ćwiczeń trwa około 2 minuty.  Taki obwód powinno się wykonać 2 razy. Po 4 ćwiczeniach należy zrobić około 30 sekund/1 minuty odpoczynku.

Docelowo taki trening ma trwać 4 minuty i może być wykonywany na przykład po treningu siłowym.

Zalety tabaty

– krótki okres wykonywania,

– oddziaływuje na dwa systemy energetyczne – tlenowy i beztlenowy,

– podkręca metabolizm,

– usprawnia układ oddechowy – zwiększa się pojemność płuc,

– poprawia krązenie krwi i pracę serca,

– buduje wytrzymałość.

– redukuje tkankę tłuszczową,

– spala dużo kalorii.

– wzmacnia wydolność i wytrzymałość.

Tabata jest dość wymagającym treningiem i osoby początkujące powinny najpierw dokładnie nauczyć się wzorców ruchowych, aby nie zrobić sobie krzywdy.  Nie każdy może taki trening wykonywać. Osoby na przykład z chorobami serca powinny zasięgnąć opinii lekarza.

Ten trening świetnie sprawdzi się jako narzędzie do redukowania tkanki tłuszczowej czy poprawy kondycji.

 

*grafika, https://pixabay.com/pl/illustrations/czas-zarz%C4%85dzanie-czasem-stoper-3222267/