Wiele osób po kontuzjach boi się powrotu do aktywności fizycznej. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ nie jest łatwo przełamać barierę psychiczną. Istnieje blokada powodująca lęk. Wiele starszych osób również chciałoby wrócić do sportu, ale mają pewne obawy. Z pomocą przychodzi trening medyczny.

Na czym polega trening medyczny?

Trening ten polega takim doborze ćwiczeń, aby jak najszybciej zlikwidować dysfunkcje u osoby ćwiczącej. Trening ten jest dedykowany osobom, które są po operacjach, kontuzjach oraz mają inne problemy zdrowotne. Świetnie sprawdzi się również jako metoda do walki z otyłością czy profilaktyką osteoporozy. Jest on odpowiedni dla osób, które chcą wrócić do pełnej sprawności. Dzięki idealnie dobranym ćwiczeniom trener przywróci nam komfort w uprawianiu szeroko rozumianej aktywności fizycznej. Jest to rodzaj treningu specjalistycznego, gdyż dla każdego musi zostać dobrany indywidualnie.

Cel treningu medycznego:

przygotowanie organizmu do powrotu sprawności, która była przed kontuzją,

– przygotowanie organizmu do wykonywania czynności, które wykonuje się na co dzień (na przykład    podnoszenie ciężkich przedmiotów)

– poprawa techniki wykonywanych ćwiczeń,

– wzrost świadomości ciała,

– wzmocnienie mięśni głębokich,

– poprawa stabilizacji centralnej,

– nauka nowych wzorców ruchowych,

– lepsze samopoczucie,

– komfort psychiczny,

– zmniejszenie prawdopodobieństwa kontuzji w przyszłości.

Jak przebiega trening medyczny?

Pierwszym krokiem na pewno jest rozmowa, która ma za zadanie zarówno podnieść na duchu jak i sprawdzić z czym jest dokładny problem, jakie choroby zostały przebyte lub jakie kontuzje wcześniej miały miejsce. Następnie przechodzimy do doboru ćwiczeń, które z dokładnością zostaną wykonane przez ćwiczącego. Trener dokładnie je tłumaczy i objaśnia sens ich wykonywania. Co ważne- daje cenne wskazówki oraz koryguje błędy. Cały czas pracuje się nad stabilnością, mobilnością oraz wzmocnieniem układu ruchu

Najczęściej takie treningi prowadzą fizjoterapeuci, ale również trenerzy którzy ukończyli odpowiednie kursy. Ważne w tym treningu jest odpowiednie podejście do klienta. Należy robić postępy z rozwagą i w miarę możliwości ćwiczącego. Nie należy robić nic na siłę, lecz przełamywać bariery psychiczne jak i fizyczne.

*Grafika, https://pixabay.com/pl/photos/elektrostymulacja-sport-na-zdr%C3%B3wko-1230004/