Zalety aktywności fizycznej w ciąży

Kobiety w okresie prenatalnym powinny kontynuować uprawianie aktywności fizycznej. Odpowiednie ćwiczenia w ciąży pobudzają układ krążeniowo-oddechowy, wzmacniają mięśnie oraz przygotowują kobietę do wielkiego wysiłku fizycznego związanego z porodem. Aktywność fizyczna wpływa również pozytywnie na poprawę samopoczucia oraz na zmniejszenie odczuwanych dolegliwości ciążowych. Już w 1984 roku doc. dr med. Włodzimierz Fijałkowski oraz mgr wf Jadwiga Szaniawska-Chydzińska piszą o znakomitym wpływie ćwiczeń fizycznych na samopoczucie kobiet w ciąży, wydolność fizyczną oraz ułatwienie przebiegu porodu. „Badania naukowe i doświadczenia praktyczne wykazały korzystny wpływ gimnastyki podczas ciąży na polepszenie funkcji podstawowych układów w ustroju  kobiety ciężarnej” (Fijałkowski i Szaniawska-Chydzińska, 1984).

Aktywność fizyczna w ciąży nadal budzi wiele kontrowersji. Co jakiś czas prowadząc ćwiczenia dla moich podopiecznych ciężarnych słyszę o różnych mitach dotyczących trenowania. Poniżej przedstawiam wam kilka najpopularniejszych mitów krążących w społeczeństwie – Uwaga! Mity przedstawione w artykule dotyczą kobiet u których ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej.

Sport w ciąży – mity

Bieganie w ciąży

Mit: W ciąży nie wolno biegać.

Fakt: Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo można biegać w każdym trymestrze.  Pobudzenie układu krążeniowo-oddechowego dotleni dziecko i wpłynie pozytywnie  na jego rozwój.

Utrzymanie równowagi w ciąży

Mit: W ciąży nie wolno jeździć na nartach, łyżwach i rowerze, gdyż można stracić równowagę.

Fakt:  Jeżeli kobieta jeździła na nartach, rowerze czy łyżwach przed ciążą nie ma powodu, żeby nagle sobie tego odmawiała. Środek ciężkości w ciąży stale się zmienia aby móc utrzymywać równowagę należy regularnie uprawiać daną aktywność fizyczną przez cały okres ciąży.

Ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży

Mit: W ciąży nie wolno ćwiczyć brzucha, gdyż grozi to poronieniem.

Fakt: Odpowiednio wykonywanie ćwiczenia mięśni brzucha są zalecane w ciąży, gdyż odciążają kręgosłup, zmniejszają dolegliwości bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa  oraz wpływają na prawidłową postawę ciała. Mięśnie brzucha pełnią również funkcję ochronną dla rozwijającego się płodu w łonie matki.

Podnoszenie rąk

Mit: W ciąży nie wolno podnosić rąk do góry.

Fakt: Podnoszenie rąk do góry NIE spowoduje poronienia czy szybszego porodu. Podnoszenie rąk do góry jest całkowicie bezpieczne. Przed ćwiczeniami z elementem unoszenia rąk powyżej linii barków warto  się rozgrzać aby zapobiec zawrotom głowy.

Tętno podczas uprawiania sportu w ciąży

Mit: W ciąży nie należy przekraczać tętna powyżej 140 uderzeń na minutę.

Fakt: Każdy z nas ma zupełnie inną bezpieczną wartość tętna wysiłkowego. Zależy ona między innymi od wieku, stopnia wytrenowania i  stanu zdrowia. Również w ciąży każda kobieta ma inny zakres tętna.

Dźwiganie a ciąża

Mit: Dźwiganie w ciąży jest zabronione.

Fakt: Prawidłowo wykonywany trening siłowy w ciąży fizjologicznej jest całkowicie bezpieczny. Mocne mięśnie nóg z pewnością przydadzą  się podczas aktywnego porodu, zaś mocne mięśnie rąk, pleców czy barków ułatwią noszenie dziecka podczas karmienia czy usypiania.

Kiedy zacząć ćwiczenia?

Mit: Ćwiczenia w ciąży powinno się zacząć po pierwszym trymestrze.

Fakt: Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych można ćwiczyć przez cały okres ciąży od pierwszego trymestru aż do 42 tygodnia.

Ćwiczenie mięśni Kegla

Mit: Nie należy ćwiczyć mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) w ciąży, gdyż może spowodować to przedwczesny poród lub trudności w urodzeniu dziecka.

Fakt: Ćwiczenia mięśni dna miednicy zapobiegają poporodowemu nietrzymaniu moczu, uelastyczniają mięśnie zapobiegając pęknięciu krocza, poprawiają kontrolę nad napięciem i rozluźnieniem przez co poród staje się łatwiejszy.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat treningu w ciąży zapraszamy do kontaktu 🙂