Z powodu pandemii koronawirusa na świecie, lepiej pozostać w domu. Większość klubów fitness i siłowni jest zamkniętych do odwołania lub mamy do nich ograniczony dostęp. Idealnym rozwiązaniem jest zacząć ćwiczyć w domu. Jak formę “cardio” można wybrać spacery do lasu lub bieganie, jednak z dala od innych osób. Jeśli tak jak ja, mieszkacie nad morzem trening w Gdańsku na plaży będzie cudowny!

Ćwiczenia wykonywane w domu możemy wykonać równie dobrze i efektywnie jak na siłowni. Trening w domu ani trochę nie musi być nudny i mimo braku sprzętu, którego mamy do woli na siłowni, domowy trening może dać nam podobne efekty. Jak trenować w domu?

Jakie są więc zalety ćwiczeń w domu?

  1. BEZ WYMÓWEK – ćwiczenia w domu możemy wykonywać kiedy chcemy o dowolnej godzinie. Nie ogranicza nas pora dnia, trening będzie dobry zarówno rano na pobudzenie, jak i popołudniu lub nawet wieczorem (zaśniemy po nim jak dziecko ;)) Jest to duża wygoda, gdyż mamy większą pewność, że ten trening się faktycznie odbędzie. Bo kto nie znajdzie godzinki czasu na ćwiczenia?

 

  1. ĆWICZENIE BEZ SPRZĘTU – uwierzcie, że trening w domu z wykorzystaniem własnego ciała również  ma sens!. Warto dodać do swojego planu ćwiczenia, które każdy dobrze zna na przykład: pompki, przysiady, planki i ćwiczenia bardziej ruchowe (dynamiczne) takie jak podskoki, pajacyki, bieg w miejscu, czy bieg bokserski. Dzięki połączeniu tych kilkunastu różnych technik ćwiczeń, będziemy mogli zarówno spalić kalorie i wzmocnić mięśnie.

 

  1. OSZCZĘDNOŚĆ CZASU – zauważ, ile często czasu traci się na przygotowanie i dotarcie do siłowni. W domu mamy pewność, że trening wykonamy. W obecnej sytuacji mamy ryzyko, że klub fitness będzie zamknięty lub ilość osób będzie maksymalna. To od nas zależy ile czasu poświęcimy na trening w domu i kiedy go wykonamy. W takim przypadku bardziej dostosowujemy trening pod obowiązki niż odwrotnie.

 

  1. TRENING ZE ZNAJOMYMI – a może tak trening grupowy lub ze swoim partnerem czy partnerką? Nie jest to proste, ale uwierzcie – da się! Żyjemy w dobie internetu, a więc niech każdy z Was odpala kamerki i do dzieła – trening online startuje! Jest to świetna motywacja, aby zacząć ćwiczyć. Dodatkowo polepszycie swoje relacje oraz poprawicie sobie humor.

 

  1. OGRANICZA NAS TYLKO WYOBRAŹNIA – rozejrzyj się dookoła, zobaczysz jakie masz możliwości treningu w domu. Gdy brak Ci profesjonalnego sprzętu, zastąp go butelką z wodą, workiem lub reklamówką wypełnioną czymś ciężkim np. ziemniaki. Rolę sztangi może przejąć zwykły kij od miotły. Jak widzisz, możliwości jest wiele. Puść swoją ulubioną muzykę, wyładuj emocje i dobrze się baw!

 

Tak samo jak podczas treningu na siłowni obowiązują nas pewne zasady bezpieczeństwa. Róbmy ćwiczenia rozsądnie i na miarę swoich możliwości, aby nie doszło do kontuzji. Nie zapominajmy o porządnej rozgrzewce, by nasze mięśnie i stawy były gotowe do ćwiczeń. Końcówkę treningu poświęćmy na stretching. Warto również poświęcić osobną jednostkę treningową tylko na dokładne rozciąganie oraz rolowanie.

 

Pamiętaj – ćwiczenia i aktywność fizyczna to ważna część życia każdego człowieka. Jeśli chcemy mieć lepsze zdrowie i odporność nie zapominajmy o nawet podstawowym ruchu. Czas ograniczonego dostępu do klubów fitness i siłowni, nie powinien spowodować, opuszczenia treningów. Budujmy w domu formę na lato!

*grafika https://pixabay.com/pl/photos/ludzie-kobieta-joga-medytacja-2573216/