Wybór treningu zależy od naszego celu, stanu zdrowia, ale także od temperamentu i charakteru. Niektórzy wolą intensywne treningi z masą własnego ciała, gdzie nie można złapać oddechu, inni zaś preferują spokojną jogę, która da ukojenie dla ich głowy i ciała. Jeśli masz pytania i chcesz poćwiczyć z profesjonalistami, zapoznaj się z ofertą treningów online.

W tym artykule dokładnie zostanie opisany trening wytrzymałościowy, który jest nastawiony na rozwój dynamiki, wydolności oraz szybkości.

Na czym polega trening wytrzymałościowy?

Trening ten na pewno ma na celu poprawę naszej kondycji, poprawę pracy naszego układu krążenia oraz układu oddechowego. Przy regularnych ćwiczeniach i racjonalnej, pełnowartościowej diecie z pomocą tego treningu na pewno zrzucicie kilka zbędnych kilogramów.

Trening wytrzymałościowy może być rozumiany w dwojaki sposób. Pierwszy –  w postaci cardio. Dzieli się na wysiłek tlenowy stały – czyli na przykład bieganie non stop przez 30/60 minut lub też na zmienny – przeplatanie wysiłku intensywnego, na przykład sprintów z delikatnym truchtem.  Drugi – na siłowni. Tam również można się spotkać z treningiem wytrzymałościowym stosując większą liczbę powtórzeń (około 20, a nawet 30) mniejszym ciężarem. Ta druga opcja pozwoli na hipertrofię mięśni czyli ich rozrost. Należy pamiętać również o tym, aby przerwy pomiędzy ćwiczeniami nie były zbyt długie, czyli na przykład 30-60 sekund.

Co daje trening wytrzymałościowy?

– wzmacnia wszystkie nasze mięśnie, stawy oraz więzadła,

– zmniejsza się tętno w spoczynku,

– zmniejsza ryzyko kontuzji,

– zwiększa się objętość wyrzutowa serca,

– spala dużą liczbę kalorii,

– zwiększa się pułap tlenowy,

– pogłębienie oddechu,

 

Jak poprawić wytrzymałość na siłowni?

  1. zwiększ zakres powtórzeń – przyjęło się, że praca w zakresie 12-25 powtórzeń już zaliczana jest do treningu wytzymałościowego,
  2. pilnuj przerw – spróbuj trenować tak, aby pomiędzy ćwiczeniami robić od 30 do 60 sekund przerwy, dzięki temu nasz organizm nie zdąży się całkowicie zregenerować i uniemożliwi pełen wypoczynek
  3. dobór ćwiczeń – postaraj się dobrać ćwiczenia tak, aby faktycznie zmęczyły twój organizm. Najlepiej wybrać ćwiczenia wielostawowe, które będą angażowały wszystkie mięśnie w twoim ciele. Przykładem są przysiady lub martwe ciągi. Nie zapominaj jednak o tym, aby ciężar był w okolicach 30-40% twojego ciężaru maksymalnego.

Wytrzymałość można trenować nie tylko na siłowni, ale również na świeżym powietrzu. Do ćwiczeń nie jest potrzebny sprzęt, jednak można go wykorzystać aby pobudzić do pracy jeszcze więcej jednostek motorycznych.

Do najpopularniejszych treningów wytrzymałościowych można zaliczyć bieganie, jazdę na rowerze czy trening siłowy na wysokiej liczbie powtórzeń.

Warto wykonywać ten trening, ponieważ zwiększa on nasz pułap tlenowy (VO2 max) wspomagając cały układ oddechowy czy zwiększa objętość wyrzutową serca chroniąc nasze serce przed różnymi chorobami.

 

*grafika, https://pixabay.com/pl/photos/szkolenie-rmuscles-z-powrotem-828741/